Výlet do středověku - historická exkurze 2.P

Autor: Marie BurešováPublikováno: 22. června 2018Zobrazeno: 4302×Zařazení článku: D, aktuality, exkurze

Když jsme ve čtvrtek 7. června brzy ráno nastoupili do autobusu, ani zdaleka jsme netušili, kolik zajímavých zážitků si zpátky přivezeme. Nejlépe si ale bude tento den pomatovat náš spolužák Dan Brůna, který zrovna slavil své krásné třinácté narozeniny.

Vyjeli jsme brzy ráno a v doprovodu dvou úžasných paních učitelek - paní učitelky Burešové a Novotné se stala naše nálada více než dobrou. Směr zněl jasně: Na Prahu, ale opravdovým cílem naší cesty zůstala Ostrá u Nymburka. Cestou jsme se ještě zastavili pana Mc‘ Donalada na svačinu, tím se naše nálada ještě více povznesla a my už s napětím očekávali onu tajemnou středověkou vesničku. Mezi 10 a 11 hodinou dopolední jsme dorazili na místo, kde jsme si nejprve vyměnili naše peníze za středověké groše, a poté dostali rozchod a mohli si volně prohlédnout pozoruhodné středověké krámky, ve kterých šikovní řemeslníci nejen vyráběli, ale dokonce i prodávali své excelentní výrobky.

Pak jsme si šli prohlédnout překrásné nestředověké zahrady a někteří z nás dokonce i zabloudili v malinkém lesním bludišti. Následovala prohlídka s průvodkyní, která nám ukázala a ještě podrobněji vysvětlila důmyslnost a využití speciálních středověkých řemesel a výrobků. Z nich nás samozřejmě nejvíce zaujaly workshopy. Pak jsme znovu dostali rozchod a tím naše dobrodružství naplno vypuklo.

Někteří z nás se vrhli na workshopy, z nichž nejvíce přitahovala výroba svíček, zajímavé bylo také setkání s panem dráteníkem. Nejvíce nás ale všechny fascinoval pan mistr rytíř Dalibor z Kozojed a jeho nepřekonatelná technika střílení lukem a šípem, kde nám vysvětlil, že opravdových rytířů je málo, že všude na hradech a zámcích se učí střílení amatérsky a že jedině jeho stará středověká metoda je správná. K našemu úžasu opravdu fungovala na jedničku.

Nejvíce legrace a dobrodružství jsme si ale užili v parku za vesničkou, kde jsme trochu nelegálně sbírali středověké byliny. A když jsme se ve tři hodiny sešli před vchodem, měli jsme spoust nejen luxusních výrobku středověké kosmetiky a pečlivě vyrobených výrobků z workshopu, ale hlavně nezapomenutelných zážitků. Na tuto výjimečnou exkurzi budeme nejen my, ale i naše paní učitelky navždy vzpomínat.

Lucie Rafaela Hušková, 2.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum