Výměnný pobyt studentskýma očima

Autor: Aneta StuchláPublikováno: 6. listopadu 2018Zobrazeno: 2649×Zařazení článku: Fj, aktuality, mezakt
Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres (foto Jakub Šmolík)
Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres (foto Jakub Šmolík)

Na sklonku letošního jara nám bylo oznámeno pokračování v tradici výměnných pobytů na gymnáziu nabídkou výměny se studenty z francouzského Lycée de la Borde Basse v Castres. Do projektu se nás zapsalo přes 30 a během léta jsme se na dálku seznámili se svými výměnnými partnery. Pak už to do 5. října uplynulo jako voda.

Vyzvednutí v páteční večer proběhlo ve stylu „najdi si v davu svého Francouze“, což se ale ve finále (nejspíš) povedlo všem, načež jsme po vzájemném přivítání odjeli z českotřebovského nádraží ubytovat hosty do svých domovů. Nadcházející víkend byl poté v naší režii. Většina ho tedy využila jako možnost nabídnout francouzským studentům co nejzajímavější zážitky a seznámit je s místní kulturou. Ať už tedy šlo o svatbu, Toulovcovy maštale nebo třeba ukázku zajímavých litomyšlských míst, myslím, že všichni byli spokojení. A to i přes fakt, že na mobilu možná trávili o něco víc času, než by bylo úplně vhodné.

V pondělí, po oficiálním uvítání s hudebním vystoupením, jsme absolvovali zajímavé hodiny angličtiny, chemie a fyziky – právě ta zaujala nejvíce, jelikož většina v hodině prováděných pokusů by byla, jak jsme zjistili, na francouzských školách neuskutečnitelná, vzhledem k přísné legislativě. Večer následně dorazila část studentů na koncert argentinského tanga ve školní aule. S tím byli i přes ne zcela vhodné chování v některých případech ti, které to zajímalo, náležitě spokojení.

Program dalších dvou dnů s Francouzi absolvovala vždy jen část z nás, i tak ale úterní návštěva zámku s restaurátorskou školou, odpolední hra i středeční výlet do Moravského krasu, utekly velice rychle. Jen si dovoluji nenápadně naznačit už vhodnou změnu navštěvované lokality u příštího výměnného pobytu. Večerní diskotéka v aule se nesla ve velmi dobré náladě. Co by také ne, když k dostání bylo snad nekonečné množství pizzy pro každého. Nálada byla tak dobrá, že se někteří vážně zajímali, zda takové akce náhodou nemíváme na škole třeba každý týden…

Až ve čtvrtek jsme si uvědomili nejen, že nastal den odjezdu, ale vlastně taky jak moc jsme se s některými sblížili. A i když to třeba neplatí u všech, z toho necelého týdne jsme si všichni něco odnesli v podobě vzpomínek na dny strávené s novými lidmi a teplými radiátory, měli jsme možnost procvičit si neformální komunikaci v cizím jazyce a taky nám po nich zůstaly příjemné zážitky. Za to vše tedy patří velký dík paním učitelkám Stuchlé a Veselíkové za skvělé nasazení, přípravu ideálního programu a profesionální zvládnutí celé výměny. Těch pár dní sice bylo pro nás všechny hodně vyčerpávajících, ale zároveň jsme si z toho každý odnesli něco přínosného. Teď už jen vydržet do března, kdy je řada zase na nás.

Miroslav Harant, 6.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum