WIR BAUEN BRÜCKEN

Autor: Helena DvořákováPublikováno: 30. září 2016Zobrazeno: 21178×Zařazení článku: Nj, aktuality, mezakt
WIR BAUEN BRÜCKEN
WIR BAUEN BRÜCKEN

Studentská výměna mezi Gymnáziem Litomyšl a německým Gymnasiem Landau an der Isar.

19. září odpoledne očekávali někteří naši studenti s určitou nervozitou a napětím. Mezi 15. a 16. hodinou měli dorazit jejich noví přátelé z partnerského gymnázia v dolním Bavorsku, které znali jen z e-mailů nebo z facebooku, a od tohoto dne měli spolu strávit celý týden. Autobus s 15 studenty a 2 učiteli přijel před půl čtvrtou odpoledne a za půl hodiny si rodiče našich studentů odváželi své svěřence do jejich náhradních domovů.

Úterý proběhlo v seznamovacím duchu. Německé hosty samozřejmě přivítala paní ředitelka a následovala prohlídka školy, v jejímž závěru se všichni pokochali výhledem na město z věže našeho starobylého gymnázia. Posléze si ho prošli s německy hovořícími průvodci – studenty semináře Nj ze 4.A a 8.P. Tomuto zážitku předcházel zážitek gurmánský – chutná svačinka v podobě „crepés“ – vynikajících francouzských palačinek, které přichystali studenti francouzštiny z 5.P v rámci Dnů frankofonie, jež pořádal právě tento týden kabinet francouzštiny. Odpoledne se všichni zapojili do turnaje v pétanque, kde hosty reprezentovalo jedno německé a jedno smíšené družstvo. V úterý nezahálel ani pan učitel Peter Polierer, který vedl besedu o své práci učitele, životě v Bavorsku, podobě německého školství a mimo jiné vyvracel studentům klišé panující o německé mentalitě.

Ve středu byl na programu celodenní výlet do Moravského krasu, přírodní památky středo-evropského formátu, ležící několik desítek kilometrů od Litomyšle. Studentům se tajil dech při projížďce po podzemní řece Punkvě a při pohledu do 138 metru hluboké propasti Macochy. Odpoledne jsme strávili v nově vybudovaném Domě přírody – interaktivním muzeu, kde jsme si prohloubili vědomosti o vzniku a vývoji této unikátní lokality a charakteru fauny a flóry chráněné krajinné oblasti.

Čtvrteční dopoledne bylo vyhrazeno společné výuce. Rozvrh na tento den začínal hudební výchovou a nácvikem písně „Není nutno“ z naší oblíbené pohádky „Tři veteráni“. Paní profesorka Pulgretová „neušetřila“ nikoho, kdo by neprojevil své hudební nadání. Během nácviku jsme zapojili bubínky, tympány, dřívka, chřestidla, tamburíny i triangly a zpěv doprovodila nadějná kapela z 4.P. Největší ohlas z celého dopoledne ve škole měly právem fyzikální pokusy dr. Šlégra a jeho asistenta Jindry. Kdo by si rád neověřil, že ne každý oheň pálí či že načechrané vlasy docílíme nejen tupírováním? Dopolední výuku završila společná němčina a angličtina, která proběhla ve veselém duchu her a jazykolamů, aby také naši zahraniční partneři okusili úskalí naší mateřštiny. Odpoledne jsme věnovali historii a litomyšlským památkám, neboť jsme si dobře vědomi, že se v našem městě máme čím chlubit. Po prohlídce piaristického chrámu a zámeckého návrší, komentované skvělým Danem Dezortem, studentem 7.P, jsme navštívili zámek a Červenou věž v prostorách pardubické univerzity a pomyslnou závěrečnou tečku jsme udělali v Klášterních zahradách, kde právě probíhala prezentace květinových vazeb zahradnické školy.

Společný program se chýlil ke konci, a proto jsme se snažili pro poslední den týdne připravit pestrý program. Ranní dvě hodiny si studenti vyzkoušeli roli chemiků v laboratoři a bílé pláště jim opravdu slušely, i když jejich prsty po jednom z pokusů hrály všemi barvami. Děvčata měla radost, že si mohla vyrobit svůj vlastní levandulový parfém či otestovat si nezávadnost (či závadnost?) používané kosmetiky. Zbytek dopoledne jsme si užili ve cvičné kuchyňce 3.ZŠ . Studentky z 8.P Iveta, Terezka, Míša a Iva si připravily bramborové degustační menu a předvedly se jako perspektivní hospodyňky v duchu M.D.Rettigové. Vepřo-bramboro-knedlo-zelo, bramboráky, bramborové placky, lupínky, švestkové knedlíky a kanapky, vše zmizelo s notným přispěním i našich českých strávníků. Malé zbytky pomazánek a přinesené dobroty našich maminek se hodily při odpolední rozlučkové párty, zorganizované studenty 3.A Pavlem Kovářem a Káťou Mackovou. Studenti se bavili při promítání filmu našeho absolventa Dominika Kalivody, zavzpomínali na celý prožitý týden u společných fotografií a zasoutěžili si při vědomostním kvízu o Litomyšli a okolí. A pak už hry s balónky, tanec a loučení. I když to opravdové nastalo až v sobotu při odjezdu, neboť nás čekala ještě prohlídka naší starobylé stověžaté matičky Prahy.

Sobotu večer už trávili všichni ve svých domovech se svými zážitky a vzpomínkami a s myšlenkou, co nás asi čeká při naší červnové návštěvě v Bavorsku.

Za podporu projektu bych chtěla poděkovat všem zúčastněným studentům, rodičům, kolegům a neposlední řadě vedení naší školy. Finančně celou akci zaštítili rodiče žáků zapojených do výměny, vedení školy, OPS gymnázia a Česko – německý fond budoucnosti, podporující aktivity vedoucí k prohloubení jazykového vzdělávání a spolupráce mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo.

Přejít do samostatné fotogalerie (57 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum